DUYURULAR

Değerli Yatırımcımız,

Kaldıraçlı işlemlerde USDTRY 3 günlük swaplar Perşembe , EURTRY – USDMNX 3 günlük swaplar Çarşamba ve diğer Tüm enstrümanlarda ise 3 günlük swaplar cuma günü yansıtılmak suretiyle değişmiştir.

Bilgilerinize sunarız

Saygılarımızla

Değerli Yatırımcımız,

Kaldıraçlı işlemler USDTRY ürününde piyasalar normale dönene kadar yeni pozisyon açma emri kabul edilmeyecek,sadece mevcut pozisyonlar kapatılabilecektir.

Bilgilerinize sunarız

Saygılarımızla

Değerli Yatırımcımız,

Kaldıraçlı işlemler EURTRY ürününde piyasalar normale dönene kadar yeni pozisyon açma emri kabul edilmeyecek,sadece mevcut pozisyonlar kapatılabilecektir.

Bilgilerinize sunarız

Saygılarımızla

Konuya ilişkin SPK duyuru metni aşağıdaki gibidir;

Son dönemde,döviz piyasasında makul bir ekonomik ve finansal gerekçe ile açıklanamayan gelişmeler nedeniyle bir tarafını TL’nin oluşturduğu paritelerde ciddi fiyat hareketleri meydana gelmiştir.

Fiyatların zaman zaman aşağı ve yukarı yönlü aşırı dalgalanması nedeniyle döviz piyasasında sağlıklı bir fiyatlama oluşmadığından,foreks piyasasında bazı durumlarda fiyat/spreadlerin piyasa koşullarına uygun olduğunu belirleme imkanı bulunmamaktadır.Bu kapsamda,ülkemizde piyasaların kapalı olacağı Kurban Bayramı tatili sonrasında foreks piyasasında işlemler başladığında ortaya çıkabilecek mağduriyetlerin önüne geçilebilmesini teminen,mevcut açık pozisyonu olan müşterileri etkilemeyecek ve hedge işlemlerini aynı kaldıraç oranından yapabilmelerine imkan tanıyacak şekilde;16.08.2018 tarihi öncesindeki pozisyonlar ve bu pozisyonların hedge edilmesi amacıyla yapılacak işlemler hariç olmak üzere bir tarafını TL’nin oluşturduğu paritelerde yeni açılacak pozisyonlara ilişkin işlemlerde kaldıraç oranlarının 03.09.2018 tarihine kadar 1:1 olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Ayrıca,Kurban Bayramı tatili süresinde ülkemiz piyasaları kapalı olacağından;yatırımcıların foreks piyasasında ve Borsa İstanbul Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası’nda spekülatif amaçlarla pozisyon almamaları ve mevcut pozisyonlarına ilişkin olarak ilave teminat yatırma yükümlülüğü ile karşı karşıya kalabileceklerini göz önünde bulundurarak ihtiyatlı ve basiretli davranmaları gereğinin hatırlatılmasında yarar görülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Değerli Yatırımcımız,

10.02.2017 tarihinde yürürlüğe giren III-37.1.b sayılı “Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri ile Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ III-37.1’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’’e istinaden; kaldıraçlı alım satım işlemlerine ilişkin azami kaldıraç oranı 1:100’den 1:10’e düşürülmüş ve ayrıca işlemlere başlayabilmek için asgari 50.000 TL veya muadili döviz tutarında başlangıç teminatı yatırılması zorunluluğu getirilmiştir.

10.02.2017 tarihi itibariyle Yatırımcılarımız, sonu “+”ile biten sembollerde (Eurusd+, Usdtry+ vb) 1:10 kaldıraç ile işlem yapmaya başlatılacak olup; SPK Tebliğine sistemi uyumlu hale getirmek için mevcut pozisyonlarda sadece pozisyon kapatmaya izin verilecektir. Eski sembollerde bulunan limit ve stop emirleriniz (bekleyen emir) gerçekleşmeyeceği için kurumumuz tarafından kapatılacaktır.

Söz konusu Tebliğe aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/02/20170210-5.htm